logo

jste zde: úvodní » Zdravá strava » Rovnováha výdeje a příjmu energie pro duševní zdraví


Rovnováha výdeje a příjmu energie pro duševní zdraví

Častým tématem článků o zdravém životním stylu je rovnováha mezi příjmem a výdejem tělesné energie, tedy mezi energií získanou požitím potravin – jejich energetickými hodnotami (kalorie a kilojouly), a energií spotřebovanou fyzickými aktivitami. Pokud jedno z toho výrazně převažuje nad druhým, člověk začne mít podváhu nebo nadváhu, což se projeví v celkovém tělesném zdraví, ale zároveň i ve stavu psychickém.

 

Opomíjenou stránkou příjmu a výdeje energie je právě jejich dopad na duševní zdraví člověka. Tím nemám na mysli jen důsledky toho fyzického zdraví. Každý člověk má určité své zdroje, kde energii a duševní sílu načerpává, což bývá to, co nás baví nebo máme rádi. Mohou to být rodina, přátelé, domácí mazlíčci, příroda, sport a další zájmy, naplňující práce, úspěch nebo dobrý pocit a podobných oblastí je spousta. Na druhou stranu tuto energii někde ztrácíme – hádkami, psychicky nebo fyzicky namáhavou činností, většinou jde o povinnosti nebo nepříjemné situace.

 

Život člověka není černý nebo bílý, nýbrž černobílý, a tak i v případě s příjmem a výdejem duševní energie může jedna a táž věc způsobovat příjem a výdej zároveň, tedy nás dobíjet i vybíjet. Takovou věcí je například rodina. U členů rodiny nacházíme lásku, podporu, bezpečí, trávíme s nimi příjemný čas na dovolené. Na druhou stranu se s nimi nevyhneme starostem, nedorozuměním, hádkám, určitému vzájemnému zraňování, což z nás energii přirozeně vyčerpává.

 

Pro kontrolu, zda není vaše duševní zdraví ohroženo a váš výdej a příjem energie je v rovnováze, si zkuste namalovat zcela jednoduchý obrázek – směrem k hlavě napište k libovolnému počtu šipek vaše zdroje energie, k šipkám od nohou naopak, kam energii vydáváte.

 

AUTOR: Kateřina Špirková

Vytisknout stránku

[Přeskočit navigaci]

© Všechna práva vyhrazena 10. školní jídelna Plzeň, nám. Míru 4, příspěvková organizace - Školní jídelna Plzeň Bory
Zpět na začátek stránky

webdesign PeVat.com